اخبار

دکتر سجادی معاون امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات ایران

آگاهی سازی ، ماموریت اول مراکز آپا است.

آگاهی سازی ، ماموریت اول مراکز آپا است.
همایش تبیین اهمیت امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات با حضور دکتر سجادی معاون امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات ایران به میزبانی اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان اردبیل در محل سالن شهید رجائی استانداری اردبیل برگزار شد .

به گزارش روابط عمومی اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان اردبیل ، همایش  " تبیین اهمیت امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات " با حضور دکتر سجادی معاون امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات ایران ، معاون هماهنگی و توسعه منابع استانداری ، مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان ، مدیران و مسوولین حراست و کارشناسان فناوری اطلاعات دستگاه های اجرایی استانی در محل سالن شهید رجائی استانداری اردبیل برگزار شد.

در این همایش دکتر حسین زاده معاون هماهنگی و توسعه منابع استانداری اردبیل با اشاره به اقدامات صورت گرفته در حوزه امنیت شبکه در استان افزود : استان اردبیل استعدادهای زیادی دارد که می تواند یاری گر سازمان فناوری اطلاعات ایران بوده و نقش مهمی در امنیت شبکه ایفا کند .

وی ادامه داد : تقویت مرکز آپا در این خصوص بسیار مهم و سازنده است و تشکیل مرکز ماهر ، برگزاری دوره های آموزش ویژه در این راستا می تواند موثر باشد.

دکتر  سجادی معاون امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات ایران نیز در این همایش با اشاره به این موضوع که گام اول در ایجاد و دسترسی به امنیت شبکه ، تقسیم کار و تبیین ماموریت و نقش دستگاهها و نهادها در این خصوص است گفت : تقسیم کار مشخص در این راستا وجود دارد ، هماهنگی بین نهادها تعریف شده است و اختلافی وجود ندارد و دستگاهها در یک نظام یکپارچه با هم همکاری می کند .

وی ادامه داد : مهم ترین نظام و سیستمی که اخیرا مشخص شده است نظام پیشگیری و مقابله با حوادث فضای مجازی است که با تصویب و ابلاغ شورای عالی فضای مجازی نهادهایی همچون پلیس فتا ، حرکت مدیریت راهبردی افتا ، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ، مرکز ماهر ، پدافند غیرعامل و ... در آن ماموریت دارند.

وی در خصوص معرفی و تشریح وظایف برخی نهادها نیز گفت : مراکز افتا وظیفه نظارت و پایش زیرساخت های حیانی را دارد .

اولین وظیفه سازمان فناوری اطلاعات ایران (مرکز ماهر) ارتباط بین دستگاه ها و سازمانها و چگونگی اعلام هشدارها و خدمات ، گزارش مشکلات و رفع آنهاست.

وی در خصوص مراکز آپا نیز عنوان نمود : آگاهی رسانی ، ماموریت اول مراکز آپا است و این مراکز به همراه ادارات کل استانی باید دوره های آموزشی و اطلاع رسانی جامع و منظم در خصوص امنیت شبکه برگزار نمایند.

دکتر سجادی در خصوص فعالیت شرکت های خصوصی در حوزه امنیت شبکه گفت : باید شرکت های خصوصی را توانمند کرد تا مجوز کار در حوزه امنیت را از سازمان فناوری اطلاعات کسب کنند و وارد عرصه فعالیت در این حوزه شوند .

معاون فضای تولید و تبادل اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات ایران ادامه داد : در همه دانشگاه های مادر در استانها مراکز آپا با هدف تربیت نیروی انسانی متخصص و حرفه ای ایجاد شده است که در همین راستا در استان اردبیل نیز این مرکز فعال است و تا کنون 5 سامانه در حد ملی و یک سیستم عامل بومی به دست جوانان استان تولید شده است.

وی در خصوص پروژه کودک و اینترنت (کوا) نیز گفت : در سال گذشته در 1000 مدرسه طرح کوا اجرا شده است و در آینده این پروژه در ابعاد وسیع تری با هدف آگاهی خانواده ها و دانش آموزان از مخاطرات شبکه های مجازی ، تهدیدات عمومی و ... اجرا خواهد شد.

دکتر رزمی مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز در این همایش ضمن ابراز خرسندی از هماهنگی دستگاه ها و مراکز در استان گفت : 2 پرونده شرکت های بومی متقاضی دریافت مجوز در خصوص فعالیت در زمینه امنیت اطلاعات در دست بررسی است . وی ادامه داد : در راستای آموزش نیروهای بومی متخصص در این حوزه است .

بهروز رزمی با اشاره به اهمیت طرح کوا افزود : جلسه ای با نماینده سازمان فناوری اطلاعات ایران برگزار شده و موارد بررسی گردیده است که امیدواریم با همکاری صدا و سیمای استان این طرح فراگیر برگزار شود.

۲۷ مرداد ۱۳۹۷ ۱۰:۳۷
تعداد بازدید : ۱۲۲

اظهارنظر


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید