پرش به محتوای اصلی

تفاوت نسل سوم اینترنت همراه در چیست؟

تفاوت نسل سوم اینترنت در چیست؟

چگونه می توان تقویم گوگل را فارسی کرد؟

اضافه شدن تقویم هجری شمسی شاید برای گوگل چندان کار دشواری نباشد، اما انجام این کار بسیاری از کاربران ایرانی و دیگر کاربرانی را که به تقویم هجری شمسی نیاز داشتند، خوشحال کرد و مطمئنا موجب می‌شود کاربران این سرویس محبوب گوگل بیش از پیش افزایش یابند. اگر شما هم جزو کاربران این سرویس هستید یا با توجه به خبرهای فراوانی که طی هفته گذشته در خبرگزاری‌ها و سایت‌های مختلف اینترنتی مشاهده کرده‌اید به این سرویس علاقه‌مند شده‌اید و قصد دارید اکنون تقویم فارسی را برای خودتان فعال کنید، ‌باید مراحل زیر را انجام دهید:

1ـ ابتدا به محیط کاربری خود در سرویس تقویم گوگل وارد شوید. برای انجام این کار ‌باید پس از مراجعه به لینک زیر اطلاعات کاربری خود در گوگل را وارد کنید:

http://www.google.com/calendar

2ـ از بالا سمت راست صفحه روی آیکون تنظیمات که به شکل یک چرخ‌دنده کوچک است، کلیک کرده و از منوی به‌نمایش درآمده گزینه‌ Settings را انتخاب کنید.

 

3ـ صفحه را به پایین اسکرول کرده تا گزینه‌ Alternate calendar را مشاهده کنید. روی منوی بازشدنی مقابل این گزینه که عبارت No Alternate calendar در آن قابل مشاهده است، کلیک کرده و گزینه‌ آخر یعنی Persian Calendar را انتخاب کنید.

 

4ـ در پایان روی گزینه‌ Save کلیک کرده و تغییرات را مشاهده کنید.

 

نکته: چنانچه کاربر جدید این سرویس هستید برای استفاده بهتر و راحت‌تر از تقویم توصیه می‌کنیم پس از مراجعه به بخش تنظیمات در مقابل گزینه‌ Week starts on نیز مقدار Saturday را انتخاب کنید تا روز شروع هفته به شنبه تغییر یابد.
توجه: چنانچه قصد دارید محیط ابزار تقویم گوگل نیز فارسی شود ‌باید پس از کلیک روی آیکون تنظیمات از منوی به‌نمایش درآمده گزینه
Calendar Setup را انتخاب کرده و در پایان در پنجره‌ تنظیمات تقویم، روی کشوی بازشدنی کلیک کرده و گزینه‌ «فارسی» را انتخاب کنید.

اگر رمز ویندوزتان را فراموش کردید با ما همراه شوید!

حتمالا برای شما هم پیش آمده که کلمه عبور ویندوز خود را از یاد برده باشید؛ در چنین مواردی در صورت وجود دیسک مربوط به نصب سیستم‌عامل، بازیابی کلمه عبور کار چندان سختی نیست اما در صورت نداشتن هیچ‌یک از این‌ها می‌توانید از برنامه‌هایی شبیه به Offline Windows Password استفاده کنید.

کار با این برنامه به‌قدری ساده است که شما را از اجرای فرآیندهای پیچیده و برخی مواقع مخرب، بی‌نیاز می‌کند. 

مرورگر خود را باز کنید و به آدرس pogostick.net/~pnh/ntpasswd بروید. روی عبارت Instructions & image to download کلیک کنید و از بخش Download لینک cd110511.zip مربوط به Bootable CD image را دانلود کنید.

برای رایت کردن آن روی سی‌دی، از Image Burner ویندوز و یا ابزاری مثل (Img Burn (imgburn.com استفاده کنید.

سیستم را توسط سی‌دی ساخته شده بوت کنید. برای انجام این‌کار باید به بخش بایوس بروید و در آنجا اولویت را به سی‌دی تغییر دهید. زمانی که سی‌دی بوت شد، چند مرحله را باید پشت سر بگذارید؛ ترجیحا برای افزایش سرعت کار در این مراحل پرسش و پاسخ، کلید Enter را بزنید. برای مثال، آن‌طور که در تصویر می‌بینید، از شما پرسیده می‌شود که پارتیشن یک را برگزینید و در صورت زدن Enter، گزینه پیش‌فرض انتخاب خواهد شد.

گام مرحله دوم را تا پرسش چهارم (یعنی آن‌جایی که از شما سوالی مبنی بر رجیستری و ویرایش کاربری پرسیده می‌شود) ادامه دهید. در مرحله Edit User Info & Passwords باید نام کاربری را وارد کنید که قصد تعویض یا بازیابی کلمه عبور آن را دارید. پس از وارد کردن نام کاربری، Enter را بزنید.

در این مرحله مقابل همان گزینه‌ای که نام کاربری‌تان را وارد کرده‌اید باید کلمه عبور دلخواهی را تایپ کنید. بهتر است این قسمت را خالی بگذارید؛ بنابراین بار دیگر فقط کلید Enter را بزنید. با انجام این‌کار کلمه عبور برای نام کاربری دلخواه شما حذف شده و برای ورود مجدد به ویندوز نیازی به وارد کردن آن نیست. به این ترتیب، پس از ورود به ویندوز می‌توانید یک کلمه عبور جدید انتخاب کنید.

در این گام باید فرآیند تغییر کلمه عبور را به اتمام برسانید. علامت ! را تایپ کنید و Enter را بزنید. برای ذخیره‌ کردن مراحل انجام شده و گام نهایی حرف Y را تایپ کنید. توجه داشته باشید که پیام EDIT COMPLETE نشان از تکمیل موفقیت‌آمیز فرآیند است. سیستم را ری‌استارت کنید و بدون هیچ مشکلی وارد ویندوز شوید. در صورت نیاز کلمه عبور جدیدی را برای کاربر تنظیم کنید.

ویروس چیست و چگونه رایانه شما را آلوده می کند؟

ویروسهای کامپیوتری برنامه های کوچکی هستند که عملاً به یک برنامة اجرایی و یا نواحی سیستمی دیسک متصل شده و همراه آن اجرا می شوند. ویروی پس از اجرا به صورتهای مختلف آثار خود را بر جای می گذارد. برای نمونه، ویروس پس از اجرا ممکن است بصورت مخفی در حافظه شاکن شده و کلیة برنامه هایی که پس از آن ، برای اجرا در حافظه قرار می گیرند را آلوده نماید و به این ترتیب ویروس خود را در بین برنامه های اجرایی تکثیر می کند.

اکثر ویروسها به فایلهای اجرایی چسبده و آنها را آلوده می کنند. فهرست پسوندهای رایج فایلهای اجرایی عبارتند از:

SCr ، dll ، oVL ، bin ، Sys ، Com ، exe و ... از طرف دیگر برخی از ویروسها علاقة خاصی به قطاع بوت (partition table) دارند.

انواع ویروس ها

1- ویروسهای ساکن در حافظه(memory resident Virus): این ویروسها پس از فعال شدن مانند یک برنامة ماندگار؛ در حافظة باقی می مانند  هر فایلی که برای اجرا در حافظه قرار می گیرد را آلوده می کنند.

2- ویروسهای Stealth: این گونه ویروسها به روشهای مختلف ردپای خویش را مخفی می کنند، به صورتی که فایلهای آلوده به این ویروسها طوری نشان داده می شود که یک فایل غیرآلوده جلوه کند. اکثر ویروسها پس از آلوده کردن یک فایل اندازة آن را افزایش می دهند و یا گاهی تاریخ و زمان ضبط فایل را عوض می کنند. امّا ویروسهای Stealth این کارها را انجام نمی دهند. بنابراین  شناسایی آنها مشکل است.

3- ویروسهای polymorphic: این ویروسها، پس از هر بار آلوده سازی ساختار داخلی خود را تغییر می-دهند و یا از شیوه های خود رمزی سازی استفاده می کنند.

4- ویروسهای Triggered: این نوع ویروسها بخشی از عملیات تخریب خود را در ساعت و یا در تاریخ خاص انجام می دهند ویروس چرنویل نمونه ای از این ویروس است.

 

محل تأثیرگذاری ویروسها:

ویروس ، بسته به کاری که برای آن منظور نوشته شده است در محلهای مختلف تأثیر خود را می گذارد که برخی از آنها عبارتند از :

1- ضمیمه به فایلهای اجرایی: برخی از ویروسها، خود را با فایلهای اجرایی می چسبانند و آنها را آلوده می-سازند. اینگونه ویروسها ممکن است اندازة فایل و سایر مشخصات آن را تغییر دهند.

2- قطاع بوت (Boot Sector): دیسکهایی که راه انداز سیستم هستند اولین قطاع یا سکتور آنها قطاع راه انداز یا قطاع بوت نامیده می شود اگر ویروس این ناحیه را دستکاری کند دیسک، دیگر قادر به راه اندازی سیستم نخواهد بود.

3- جدول پارتیشن (Partition table): هارددیسک از لحاظ فیزیکی یک قطعه محسوب می شود امّا از لحاظ منطقی می توان آن را به ناحیه های مختلف تقسیم کرد که هر کدام از این نواحی یک درایو تلقی می-گردند اطلاعات ه ردرایو منطقی از قبیل آدرس شروع و آدرس پایان در جدولی به نام جدول بخش بندی یا پارتیشن نگهداری می شود اگر این جدول توسط ویروس تخریب شود درایوهای منطقی قابل شناسایی نخواهند بود.

4- جدول تخصیص فایل (FAT): هر فایلی که روی هارددیسک ذخیره می شود اطلاعات محل نگهداری آن در جدولی به نام جدول دسترسی فایلها (File Allocation Table : FAT) ذخیره می شود که اگر در این جدول ویروس اختلال ایجاد کند فایل قابل بازیابی نخواهد بود.

5- فضای اختصاص داده شده به فایلهای سیستم عامل: زمانی که سیستم عامل کامپیوتر را راه اندازی می کند بخشی از سیستم عامل در ناحیه ای از RAM ساکن می شود اگر ویروس بتواند به فایلهای این بخش ضمیمه شود در هنگام اجرا، این ناحیه را تخریب می کند و روند کار یستم را مختل می سازد.

راهکارهای قطع پیامک های تبلیغاتی برای مشترکان تلفن همراه

به گزارش روابط عمومی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی، حسن رضوانی معاون نظارت و اعمال مقررات رگولاتوری  گفت: با پیگیری رگولاتوری و به منظور پایه‌ریزی ساز و کار دائمی در زمینه ارسال پیامک تبلیغاتی با رضایت مشتری، سامانه‌ای در اپراتورها طراحی شده است که براساس آن مشترکان همراه‌اول درصورت عدم‌تمایل به دریافت پیامک تبلیغاتی عدد «1» را به شماره 8999 ارسال کنند.
وی گفت: اگر مشترکی تمایل داشت مجدداً پیامک تبلیغاتی دریافت کند می‌تواند با ارسال عدد «2» به شماره 8999 نسبت به فعال‌سازی آن اقدام کند.
معاون نظارت و اعمال مقررات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی درباره مشترکان اپراتور دوم تلفن‌همراه (ایرانسل) اظهار کرد: در حال حاضر مشترکان ایرانسل صرفاً پیام‌های اطلاع‌رسانی خدمات و سرویسهای این اپراتور را دریافت می‌کنند که درصورت عدم‌تمایل به دریافت آن نیز می‌توانند عدد «2» را به شماره 5005 ارسال کنند تا این سرویس برای آنها لغو شود.

رضوانی درباره پیامک‌های تبلیغاتی که برای برخی از مشترکان ایرانسل ارسال می‌شود تصریح کرد: ارسال پیامک تبلیغاتی برای مشترکان ایرانسل از سوی شرکتهای ارسال‌کننده پیامک انبوه، بدون هماهنگی با اپراتور تخلف محسوب شده و مشترکان می‌توانند شکایات خود را در این زمینه به بخش ثبت و پاسخگوئی به شکایات پورتال سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی منعکس کنند تا نسبت به شکایات آنان رسیدگی شود.

منبع: روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات